PEDAGOG SZKOLNY - P. BARBARA BARTOSZEWICZ

Pedagog szkolny to osoba działająca w wielu dziedzinach życia szkoły i współpracująca z nauczycielami, rodzicami i uczniami. Do głównym obszarów tego działania należą: wychowanie, profilaktyka, opieka, pomoc psychologiczno- pedagogiczna.
Pedagog to przede wszystkim osoba stojąca na straży
Praw Dziecka.
Możesz zwrócić się do mnie gdy:
1.Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
2.Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
3.Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
4.Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać.
5.Chcesz podzielić się swoja radością, sukcesem.
6.Chciałbyś z kimś porozmawiać.
7.Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
8.Masz ciekawe pomysły , którymi chcesz się podzielić.
Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Poradnik pedagoga

Jednym z największych i najważniejszych osiągnięć cywilizacji jest komputer z dostępem do Internetu. Bez wychodzenia  z domu możemy robić  zakupy, dzwonić, wysyłać  e- maile, rezerwować bilety do kina, odwiedzać dalekie zakątki świata itd. Do wszystkich wymienionych wyżej usług dostęp jest łatwy, tani i coraz bardziej powszechny.  Najczęściej z Internetu korzystają osoby niepełnoletnie.

Internet  jest wiecznie żywy  i ciągle sie rozwija. Otwarta struktura  oraz  fałszywe poczucie bezkarności i anonimowości powodują, iż w sieci poza pożytecznymi  zjawiskami można spotkać  i zagrożenia. Mówię tu
o różnego rodzaju oszustwach, piractwie itd. Po prostu Internet jest odbiciem rzeczywistości, która nas otacza i występują w nim podobne zagrożenia, przed którymi trzeba się bronić. Niewielu z Was jest świadomych zjawisk, takich jak kradzież i wyłudzanie danych. Nawet podczas kontaktu z przygodnie poznanymi w sieci osobami, możemy przekazać informacje, które zostaną wykorzystane w różny sposób.

Najczęstszym zjawiskiem jest udzielanie informacji o adresie zamieszkania, zamożności rodziców, numerach kont bankowych. Efekt jest taki, że osoba,  której „dostarczymy”  nasze dane, dokona włamania i kradzieży w rodzinnym domu. Warto nadmienić w tym miejscu, że dziecko wcale nie musi powiadamiać innych osób o haśle do konta bankowego rodziców. Wystarczy tylko, że uruchomi ono odpowiednio spreparowaną grę lub stronę internetową, którą otrzyma od osoby poznanej w sieci. W wyniku tego działania na komputerze może zostać zainstalowany specjalny niewidoczny program, który w odpowiednim momencie przechwyci dane niezbędne do zalogowania do internetowego banku i prześle je do złodzieja, a ten za jakiś czas wykorzysta je do tego, aby wyczyścić konto Waszym rodzicom...

Przygotowała: Barbara Bartoszewicz
 Źródło:  Dziecko w sieci. ( B. Danowski, A. Krupińska)